Likya Yolu

Pafta 27: Tahtalı

Tahtalı Dağı – Yayla Kuzdere 

Yukarı Beycik yerleşiminden kuzey yönünde ilerleyen Likya Yolu batı rotası, Tahtalı Dağı'nın batısındaki boğazdan geçerek asırlık sedir ve ardıç ağaçları ve kar çukurları arasından ilerler; ortasında bir evin bulunduğu küçük bir düzlüğe iner. Bu noktaya inmeden önce ayrılan bir patika ile Tahtalı Dağı'nın zirvesine erişim mümkündür.

İçerisinde evin olduğu; kışın yüksek karla kaplı, yazın ise ikamet edilen bu küçük yaylada, köy evinin güneyinde, ağaç ovukları arasından akan çeşme ile içme suyu imkanı sağlamaktadır.

Düzlükten Yayla Kuzdere yönünde ilerlemek için Likya yol işaretlerine dikkat etmek gerekir. Nitekim bölgede, başka yürüyüş parkurları ile farklı tabela ve işaretler mevcuttur.

Likya Yolu, bir yanında derelerin oluşturduğu büyük bir heyelan havzasına paralel olarak uzun bir süre iniş yapar ve Yayla Kuzdere yerleşimine ulaşır. Burada, köy camisinin önünde içme suyu imkanı sağlayan çeşme mevcuttur. Köyün içerisinde, karayolu kavşağında, üstteki yol tercih edilerek bir süre karayolundan devam edilir. Birkaç yüz metre ilerde ise yukarı doğru, evlerin bahçesinin yanından yukarı yönelen Likya Yolu ayrımında işaretler silinmiş olduğundan bu noktaya dikkat edilmelidir. Aksi halde 7-8 km aşağıda bulunan Gedelma yerleşimine karayolundan gitmek zorunda kalınabilir.

Paftada yer alan rota, özellikle Alpin dağcılık için oldukça keyiflidir.

  • Pafta 27: Tahtalı
  • Pafta 27: Tahtalı
  • Pafta 27: Tahtalı
  • Pafta 27: Tahtalı
  • Pafta 27: Tahtalı